Едуард Шевченко

Едуард Шевченко Award

Едуард Шевченко. Командир одного із загонів легендарних «морських котиків» – 73 морського центру спецпризначення. Капітан 1 рангу. Родом з Росії. Війна для нього почалася в березні 2014-го – коли на Ширлане почали готуватися до можливої ​​атаки «зелених чоловічків» з боку Криму. Тоді ж йому пропонували перейти на бік росіян. Відповідь у нього була одна: «Я давав присягу народу України».
З червня 14-го в зоні АТО. Брав участь у визволенні Слов’янська, Дзержинська, Краматорська, в боях за Сіверськ і Ямпіль. Бився під Вуглегірськом, Дебальцевим і Рідкодубом. Його група супроводжувала рейд 79-ї і 95-ї бригад.

Нагороджений орденом «Знак пошани», орденом Богдана Хмельницького ІІ і ІІІ ступеня, іменною зброєю. Повний кавалер ордена «За мужність»

Армія, а не потішні війська

Після Далекого Сходу я приїхав в Україну, і вже тут дописував свою дипломну роботу. Те, що я побачив за 8 місяців, поки перекладав роботу українською і робив коригування з урахуванням Чорного моря, мене сильно спантеличило. Хоча “спантеличило” – це дуже м’яке слово.

Це все було схоже навіть не на потішні війська, а на якусь гру. Раніше я не чув фрази “ми повирішуємо такий-то питання”. Нас вчили інакше – “ти повинен знати”. Ми жили за принципом: “не можеш – навчимо, не хочеш – примусимо, ганьбити загін не дамо”. А тут було якесь кумівство.

Мої успіхи – це успіхи двох моїх вчителів: капітанів 1-го рангу Сергія Єршова та Юрія Олефіренко. Останній був на пенсії, міг нікуди не йти, у нього був сімейний бізнес. Але він не зміг, і рік тому все кинув і пішов воювати. Після його загибелі я розмовляв з дружиною. Вона розповідала, що навіть сховала форму, але він її знайшов і пішов на фронт.

Коли Єршов пішов, частина почали потрошку розвалювати. Знову почалося кумівство, сватання. І зараз там багато показухи. Ось чому я не хочу, щоб мене з ними асоціювали. Хоча я – військовослужбовець ВМС.

Ми проходимо всі щаблі у військовій службі – як я можу ставитися до того, хто їх не пройшов, а відразу заліз на якусь жердинку? Він абсолютно не знає своєї роботи, але намагається щось показати. А що він може? Принизити людину? Поставити погану завдання?

Знаю одного такого, який не пройшов ні взводу, ні роти, нi батальйону, але він став начальником штабу частини. Не зрозуміло, навіщо взяв людей, за своєю тупості завів їх у засідку і кинув. Він втік, водій втік. Коли йому говорили, що там же хлопці залишилися, він відповідав – самі виберуться. Коли бійці йому дзвонили, відповідав: “Здавайтеся в полон, а ми потім все повирішуємо”.

Якщо порівняти ту армію, яка була в минулому році, 10 березня, коли я пішов, і зараз – це дві різні армії. Тоді це були потішні війська – парадікі, комісії, бірочки.

Мені впало в очі, коли ми ще були під Кримом: мав приїхати Турчинов – все бігають, що роблять. А Муженко побачив всю цю метушню і каже: “Прибрати сміття і все”.

Не треба прибирати білизну, яка висить; пускай бачать, що армія – це не паради. Армія – це те, що ми зараз бачимо на Сході. Це намети, тяготи і злигодні.

Взяти хоча б 95-у бригаду, або 72-ю, 79-ю, які дійсно воюють. Я пам’ятаю їх на самому початку. За час війни 95-ка під керівництвом Михайла Забродського дуже відрізнялася. Куди його тільки Муженко не кидає! (сміється). Забродський зробить щось, а його вже на нове завдання посилають. Бо добре зробив, у нього виходило. 95-ка зараз – одна з найбільш бойових частин.

Зараз відбулося остаточне розділення між бійцями. Є люди, які воювали і воюють. А є ті, хто потрапив у АТО, повоював, обгидив все і поїхав. Одні зламалися, а інші – відбулися. Ті, які відбулися – щодня отримують неповторний досвід. Армія ще в процесі становлення, але це вже не потішні війська.

Повертається розуміння самої суті, що таке “армійська служба”. Служіння, а не прислуговування, завжди було почесним справою. Адже мова йде про захист Батьківщини.

Вся наша група розбита на пари: ми вдвох їмо, спимо, пересуваємося, ведемо спостереження. У мене є другий номер – Олег Киор. Коли перша група розбивалася на двійки, він залишився один. Такий скромний хлопець, рядовий сірий боєць.

Кажу: “Підеш зі мною працювати?” – “Ну, піду”.

А потім була історія під Сіверськом. Прибутки в місце розташування наших військ, розслабилися. Я навіть зняв бронежилет, з одним пістолетом пішов до хлопців поспілкуватися. І тут з ліска вискакує сепарскій танк і починає по цьому місцю стріляти.

Ми – врозтіч. Біг швидко, навіть не пам’ятаю, як. Отямився – переді мною БТР. Я згадую, що він стояв перед стінкою. Пам’ятаю, яка вона: танк не проб’є. Починає працювати міномет супротивника.

І ось бачу – по відкритому полю біжить Олег, з моїм бронежилетом, каскою, автоматом. Я йому кричу: “Іди!” – А він все одно вдається.

Я на нього кричу: “Ти що, не розумієш, що ти міг загинути ?!”

А він у відповідь кидає фразу, явно не пихату, від душі, в такій ситуації нерозумно понти лимона: “А ви без бронежилета – не могли загинути?”

А ось ті, хто ходив і пафосно розповідав: “Мамо, я служу в спецназі!” – Не завжди виявляються справжніми бійцями.

У мене один взагалі відмовився йти на завдання. Це було ще під Слов’янськом. Муженко поставив завдання для снайперів. Їх у мене було троє, я їх строю. Один з них врубує задню. Каже: “Я не можу через ПСО (прилад снайперський оптичний – авт.) В людину стріляти, це підло”.

Це при тому, що до війни ходив з розпальцівкою, молодим бійцям розповідав “так ти розумієш, хто я такий?” Коли бійці почули його відмова виконувати завдання, – думав, вони його заб’ють.

Про Дзержинськ та 33 богатирі

Спецназ – пихата назва. Це розвідка, просто – “спеціальна розвідка”.

Ми виконуємо завдання за фахом. Деякі речі я не можу розповідати. Як пишуть наші підручники, не можна ні в якому разі здійснювати шаблонних дій. Але є деякі такі “солодкі” справи, які хочеться повторити.

Завдання, які ми виконуємо, не пов’язані з тим, щоб “взяти місто”. Іноді ми витягали людей, як під час Іловайського котла. Деяких воєначальників доводилося звідти виводити.

А взагалі – це ведення розвідки, збір інформації по противнику, та своєчасне надання її командуванню, виконання специфічних завдань, які притаманні нашим підрозділам. Рейди в тилу противника. Тільки де саме, я вам не скажу.

Якщо я зараз почну говорити, де я був, то деякі зрозуміють, хто це зробив. А є таке поняття, як помста. Ось тільки деякі місця, про які можна розповідати: Дзержинськ, Сіверськ, Єнакієве, Антрацит, Фащівка, Чорнухине, Слов’янськ.

Про операцію в Дзержинську в інтернеті пишуть, що у мене було “2 танки і 200 людей особового складу”. Це все не так.

Стільки техніки та особового складу було проти нас, з того боку.

Це був період, коли звільняли місто за містом. Ми підійшли до Дзержинську. Зайшли туди. Не по формі, звичайно, а під виглядом місцевих жителів. Я на цивільній машині об’їхав його. Всі оглянув і зрозумів, що реально можна спрацювати. Як визначив? За кількістю особового складу, можливості зайти в місто не через їх блокпости.

Ми всі повністю оглянули – як зайти, як підійти. Потім вийшли, я доповів своєму начальнику, що в принципі готовий однією групою спрацювати по конкретних точок і взяти міськадміністрацію. Мені потрібно було хвилин 40. Все затвердили, нам сказали “беремо”.

Тобто, ми заходимо, чистимо, війська підтягуються. Як тільки ми даємо команду, вони закривають кільце – і місто наше.

У тій операції мій особовий склад всі як один були безперечними молодцями, я їх так назвав – “33 богатирі”.

Було одне дуже прославлене підрозділ, який у мирний час не могло скласти собі ціни, і воно нас дуже підвело. Воно повинно було знаходитися на одній точці і не допустити прохід противника до цього міста. Але вони пішли. Ті, хто обіцяв зробити нам коло, – стали під містом і не зайшли. Ми потрапили в кільце.

Пройшла техніка противника з Горлівки, особовий склад.

Ми були в будівлі держадміністрації. 7 годин 40 хвилин тривав бій. У мене не було танків, тільки 33 пацана, всі як один молодці, ніхто не здригнувся.

Поки йшов бій, а ми були в будівлі, в інтернеті вже гуляла інформація від противника, що ними знищені більше ста спецпризначенців ЗСУ, як “помста за Одесу”.

Фактично я з того міста вийшов з трьома пораненими. Без єдиної втрати.

Деякі мої бійці відмовляються йти на завдання, якщо треба буде працювати з “дуже уславленими в мирний час підрозділами”. І справа не в стремності завдання, тому що в кожній з них можна знайти вихід. Просто вони розуміють, що люди, з якими вони йдуть працювати, їх підведуть.

Безстрашних не буває – це чи труп, або ідіот. Але треба якось зі страхом вміти впоратися. Мені теж страшно. Але якщо я почну це показувати, та інші теж, почнеться паніка.

У мене в загоні немає демократії. Є принцип: “Не задоволений – пропонуй, пропонуєш – роби, зробив – відповідай”.

Тому якщо ти командир і ставиш якесь завдання – ти готовий потім за неї нести відповідальність. Як у Муссоліні: “Говоримо” я “, маємо на увазі Італія”. Так от, говоримо “я” – маємо на увазі загін.

Все, що я роблю, це не я сам. Це робить колектив. І кожен в ньому – частина великого механізму, в якому є шестерні. Якщо одна з шестерень забарахлила, то і механізм барахлить. От і все.

Тому не я один постійно працюю з новачками в загоні. Їх підбирають офіцери, займаються підготовкою, десь і я руку прикладаю до питання підготовки.

Те, чому нас вчили раніше, дуже застаріло. Тільки принципи залишилися ті ж, що і з часів царя гороху. А ось методи і засоби, шляхи виконання тих чи інших завдань – кардинально помінялися.

Моя основа, яку дали Єршов і Олефіренко – це “скелет”. А той досвід, який ми отримуємо зараз – це “м’ясо”, яким обростає скелет. Кожен день щось нове.

Я мотивую бійців своїм прикладом, це теж дуже важливо. Кажу їм, що це ваша батьківщина, тут прах ваших предків, ви тут маленькими ходили, ви в неї підете. Ви зобов’язані за неї битися.

Спочатку до мене теж ставилися з побоюванням, адже я народився в Росії. Але після однієї успішної операції, другий – я вже довів суспільству, що я дав присягу і буду її виконувати. Для мене це не порожні слова. Хоча є такі, для кого присяга неважлива.

Наведу приклад з минулого життя. Був у нас такий Микола Захватихата. Раніше він ходив і часто і бундючно розповідав про патріотизм, що він козак у якомусь поколінні. Я йому казав: “Коль, не треба так говорити. У нас в підрозділі різні служать – і білоруси, і росіяни, і татари”.

“Так ми – титульна нація!” – відповідав він. Потім перевівся до Криму, пішов на підвищення. У кінцевому результаті привів російські війська під КПП своєї частини і здав її.

Інший приклад. Був командир, який вивів кораблі з Балаклави до Одеси. Прибув до начальника, доповів. Його хвалили, героєм називали. А він одразу – рапорт на звільнення. Каже: “Адже я сам звідти, в Криму батьки, я хочу повернутися”. Це – вчинок.

Я з частиною родичів взагалі не спілкуюся. Причину, думаю, не треба пояснювати. З тими, з якими спілкуємося, теж намагаємося війну не обговорювати. Але вони всі як один сказали, що якби я вчинив як ті, хто залишилися в Криму, вони б мене викреслили зі своєї пам’яті.

Тому що ти давав присягу – ти зобов’язаний. Вірність сказаному слову і вірність обов’язку – це святе.

Про ворога

Серед воюючих можна відзначити людей, які реально воюють, і тих, хто є просто ширмою, яка зручна для того, щоб приховати фактичну присутність там російських військ.

Звідки я знаю про російські війська? Мені довелося поспілкуватися з усіма десятьма псковскими десантниками – вони якраз були в тому районі, який мене дуже цікавив для роботи.

Так от, ніхто з них не сказав, що вони “заблукали”. Що у них зібрали телефони на кордоні – це так. Що командири їх кинули – так, що їх ешелонами сюди завозили – це так.

Їм в очі кинулися вивіски з незрозумілими паличками або паличками, над якими два крапочки, яких немає в російській мові – І, ї. Десантники розповідали, що в той момент зрозуміли, що вони не на території РФ. Розвантажували вони техніку вже тут.

Коли ми йдемо в рейди в тил, спостерігаємо скупчення техніки. Ми не раз виділи, як там працюють танкові екіпажі. Ну не сепаратисти це. Наскільки злагоджено, чітко він працює, що позначити його випадковим персонажем, який “випадково захопив кинуту кропу” техніку – це дурниці і неправда.

Дивіться, офіцер-артилерист вчиться у нас 5 років. Судячи з тієї щільності вогню, яка була на момент операції в Дебальцеве, сказати, що це випадкові відставники – не можна. Крім того, не може бути у них стільки техніки. Ну, і знову ж, звідки боєприпаси на неї берете?

У деяких населених пунктах (ну буду вказувати тут, яких саме), ми помічаємо російських військових. У деяких випадках вони цього навіть не приховують.

У військовому мистецтві є такі поняття як передній край, друга лінія і так далі. Так от, щоб не було повторень з “заблукали десантниками”, попереду йдуть ДНРовци, а росіяни йдуть у другій лінії. Артилерія взагалі б’є здалеку, вона взагалі не з’являється в зоні видимості.

І тому здається, що воює ДНР. Знаєте, скільки їх загинуло? Неймовірна кількість. В одному населеному пункті я спостерігав картину, як вантажили останки бійців у величезній кількості.

Ось Гіві і Моторолла – це дві ширми. Вони навіть не можуть нормально висловити свою точку зору. Як вчорашній мийник машин може сьогодні проводити спецоперації? Так, показово розстрілювати – це пафос. Це інша справа.

Або ж Козіцин. Він журналістам розповідав, як його козачки брали Дебальцеве.

Я в Дебальцеве працював по цьому району скрізь, знаю цю ділянку, як свої п’ять пальців.

І ось там був убитий в німецькій формі. У нас багато хто носить бундесовську форму. Камера показує його під таким кутом, тут – під іншим. Я бачу, що це все вздовж одного паркану і вздовж одного парапету. І Козіцин каже: “Ось німецький найманець, який загинув”. Його запитують: “А звідки ви знаєте, що він німецький найманець?” – “А він у німецькій формі. Ось коли він ще не зовсім загинув, він щось по-німецьки кричав”.

Потім показують намет, який я знаю, – він продуктовий, я туди заходив. Там не було ніколи людей. А він каже: “Ось у цьому наметі було 60 загиблих укропів”. Журналіст – “Давайте зайдемо, знімемо?” А він: “Ні-ні, туди не треба заходити”.

А потім показують купу. Ось, як буває – війська встали, екскаватором виривають яму, і туди скидають все сміття. Потім її лопатами загрібають. Показують купу, в яку ми всі скидали сміття і буквально за кілька днів до Дебальцевської операції її засипали. Козіцин: “Ось, тут ми поховали за сотню їхніх найманців …”

Фактично ніхто не говорить, що на Дебальцевський залізничний вокзал заходив російський спецназ.

Те, що підрозділи спеціальної розвідки Росії працюють – це 100%. Не буду говорити, в яких населених пунктах, щоб не радувати противника, що я там був. Але доводилося їх бачити.

Як я їх впізнаю, якщо вони не в формі? – По почерку роботи і манері. Рибак рибака відразу бачить.

Росіяни були на Донбасі давно, але не в такій кількості, як під день Незалежності-2014 – тоді вже було масове вторгнення з технікою і розпізнавальними знаками.

А підрозділи спецрозвідки там вже давно знаходяться. І говір їх мені чітко чути. Командир групи – не хлопчисько, все це відпрацьовувалося неодноразово. У нас сталося з ними зіткнення. Ці товариші вже давно там …

Я бачив, як над Вуглегірськом заходив літак. Для розвідки – він низковато заходив, а от з метою психологічного тиску – так. А у нас ДНР вже літаки робить? .. Особисто я спостерігав один.

Про Семенченка

У мене в загоні 10 хлопців, які служили з Семенченко. Я не чув від жодного з них що-небудь хороше про нього.

До Семенченко у мене багато питань. Кожен командир повинен знаходитися на своєму місці. От коли утворився Іловайський котел, його батальйон перебував там – а він був у Києві.

Чому ти, командир підрозділу, знаходишся в Києві та пікетуєш МО і Генштаб? Я щось не розумію. Тобто, ти – зрадник і кинув свій підрозділ?

А він взагалі має якусь військову освіту? Ооось.

Коли витягали “Світязь” з Вуглегірська, я особисто спостерігав цього персонажа рівно в 5 км від Вуглегірська на залізничному переїзді. Не ходив він в Вуглегірськ. Ми звідти витягали його поранених хлопців, адже він тупо, бездарно відправив людей по дорозі в місто заходити.

Навіть якби не було ніяких розвідданих, ну хто так робить? Невже ти не розумієш, що на дорозі тебе будуть чекати? Крім того, розвідка доповіла, що там знаходиться противник. Але, незважаючи ні на що, він посилає людей.

Мої “очі” (розвідники) доповідають. “Семенченко (використовує інше слово) сів у машину і поїхав у бік Дебальцеве”. Тут же в інтернеті з’являється інформація про те, як він був контужений під Вуглегорському. Як ?! Якщо він туди навіть не їхав!

Потім він їде в Чорнухине. Розповідає, що там багато росіян танків. Мені доповідають: “Командир, противника, про який Семенченко каже, немає”.

Незважаючи на це, мої хлопці на Чорнухине пішли. Не знайшли там російських танків, про які розповідав Семенченко. Кажуть: “За місцем, де ми зараз стоїмо, б’ють” Гради “, переміщаємося на точку знімання”.

Добре. Посилаю за ними машину і БТР. Першою йде машина, ззаду – БТР, ще йде техніка.

Всі притискаються праворуч, фари не включають. Тут, нізвідки не візьмись, через техніки різко вирулює уазік- “таблетка” – і починає їхати.

Водій “Уралу” побачив його, різко пішов вправо, а водій БТР не помітив. Більше того, водій таблетки увімкнув фари, зліпив водія БТР-а. Добре, що БТР йшов зі швидкістю 30 км/год. “Таблетка” налітає на наш БТР, який йшов у мене групу знімати.

Водій, ясна річ, двохсотий. У них в машині Семенченко, у всіх істерика. Після всього, що сталося, люди Семенченко його кинули. Мої хлопці його витягнули.

А він після всього цього подає прохання порушити кримінальну справу за фактом організації, підготовки та проведення замаху на нього як народного депутата.

Якби хлопці, які воюють, захотіли його прибрати – не думаю, що йому вдалося б піти. Крім того, якби вони готували замах, напевно вони б не витягали його з машини.

Зрештою, як вони могли знати, хто в ній їде? ..

Що дає впевненість у тому, що ми переможемо?

Нам дуже багато допомагали волонтери. Паша Кащук – снайперськими гвинтівками, він і снайперів готував. Рома Синіцин дуже сильно допомагає по техніці, “Медицина народного тилу” – Юлія Гончарова, Світлана Бахвалова, Ірина Гук надали нам неоціненну допомогу.

Якби не “Народний тил”, мені було б дуже і дуже сумно.

Коли хлопці перший раз приїхали і знайшли нас, вони не могли повірити власним очам – одягнені, у що доведеться. Рома довго стояв і повторював: “Вмерти …”

Зараз завдяки їм все є – хороша оптика, хороша зброя, тепловізори, нічники, є своя “авіація” – безпілотники, медицина. Шикарний підмога – планшети Армії SОS.

Днями я був у одного хлопця на позиції. Він дуже життєрадісний і хороший командир, заслуговує довіри. Я приїжджаю, а він сидить, плаче. Я до нього: “Рома, ти чого?”

Йому важко сказати. Потім відповідає: “Дружина покинула, пішла з двома дітьми”. Я взагалі цей вчинок не можу розцінити інакше як зрада. Так, ти не бачиш свого Роми півтора року – але завдяки йому ти і твої діти можете спати спокійно, сісти спокійно поїсти, а не живеш так, як люди на Донбасі на лінії зіткнення.

Я уявляю, яка порожнеча у нього всередині … Адже він жив тим, що його чекають. Кажу Ромі: “Ти, напевно, зараз тимчасово виїдеш займатися своїми справами?”

Він відповідає: “Та я тільки речі заберу, і повернуся. Як інакше – тут же хлопці”. Хлопці, які з ним воюють, будуть стояти до кінця, тому що командир їх не кинув.

І таких хлопців вистачає.

Оригінальний текст Українська правда

Автор Галина Титиш

Більше інформації про героя:

Вікіпедія Шевченко Едуард Григорович

created by